Contactless Card Payment Remiantis Europos centrinio banko (ECB) užsakymu vykdyto tyrimo duomenimis, bendras Euro zonos vartotojų atliktų mokėjimų prekybos vietose skaičius siekia 157 milijardus, o jų vertė sudaro 2,84 trilijonus eurų. 19 Euro zonos šalyse atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad 2016 m. grynieji pinigai buvo dominuojanti mokėjimo priemonė. Apie 79% visų atsiskaitymų atlikta naudojant grynuosius pinigus ir tai sudaro 54% visų visų mokėjimų vertės. Mokėjimo kortelės buvo antra dažniausiai naudojama mokėjimo priemonė. Apie 19% visų atsiskaitymų atlikta mokėjimo kortelėmis ir tai sudaro 39% visų mokėjimų vertės.
Grynųjų pinigų ir kortelių naudojimas skiriasi priklausomai nuo šalies, pirkimo vietos, atsiskaitymo vertės ir pirkėjų demografinių charakteristikų. Pagal atsiskaitymų skaičių, grynieji pinigai dažniausiai pasirenkami pietinėse euro zonos šalyse, taip pat Vokietijoje, Austrijoje ir Slovėnijoje, kur daugiau kaip 80% mokėjimų prekybos vietose atliekama grynaisiais pinigais. Rečiausiai grynaisiais pinigais atsiskaito Nyderlandų, Estijos ir Suomijos pirkėjai, kur tokių mokėjimų dalis sudaro nuo 45% iki 54%.
Nagrinėjant euro zonos vartotojų demografines charakteristikas galima daryti išvadą, kad vyrai dažniau nei moterys renkasi grynuosius pinigus. Be to, 40 metų ir vyresni pirkėjai dažniau atsiskaito grynaisiais lyginant su jaunesnio amžiaus pirkėjų grupėmis, tačiau nepastebėti ryškesni skirtumai renkantis atsiskaitymo būdą tarp skirtingą išsilavinimą turinčių vartotojų.

Vidutiniškai apie 43 proc. vartotojų euro zonos šalyse atsiskaito negrynaisias pinigais.

statistika
Capture1

Pagal mokėjimų vertę, didžiausia grynųjų pinigų dalis tenka Graikijai, Kiprui ir Maltai (virš 70%), o mažiausia – Beniliukso šalims, Estijai, Prancūzijai ir Suomijai (33% ir mažiau).

Vidutinė atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis vertė – 36 Eur.
Atsiskaitymas kortele

Vidutinė atsiskaitymo grynaisiais pinigais vertė yra 12,38 Eur.

grynieji pinigai

Nors daugelyje šalių bekontakčių mokėjimų dalis vis dar yra santykinai nedidelė, remiantis tyrimo duomenimis apie tokių atsiskaitymų skaičiaus augimą kai kuriose šalyse, galima teigti, kad didėjant bekontakčių mokėjimo kortelių ir jas priimančių POS terminalų skaičiui, tokių mokėjimų dalis dar labiau išaugs. Bekontakčiai mokėjimai sudaro apie 1 proc. visų atsiskaitymų prekybos vietose ir dažniausiai yra pasirenkami kaip mikro mokėjimai.

Iki 35 proc. visų bekontakčių mokėjimų sudaro atsiskaitymai iki 5 Eur.
Iki 65 proc. visų bekontakčių mokėjimų sudaro atsiskaitymai iki 10 Eur.

bekontakciu limitas

Šaltinis: ECB Occasional Paper Series